Reprezentace v Portugalsku
Reprezentace OB měla na konci března více jak týdenní výcvikový tábor v Portugalsku.

PROLOG
Úvod kempu obstaralo netrradičně kontrolní laktátové vyšetření, které jsme vinou zhoršených povětrnostních podmínek (mráz) přesunuli na poslední chvíli do atletické haly Olympu ve Stromovce.
Tam jsme našli skvělé zázemí – nejen teplo, ale i výhodnou 200m dráhu, na které lze dobře podle mezičasů kontrolovat tempo. Velký dík patří správci Olympu za flexibilní a vstřícné umožnění našeho testu i mimo standartní otvírací dobu!
Pro přesné změření „příkonu práce“ a posouzení stability provedení každého stupně nám poprvé posloužily mezičasy z bezkontaktního ražení pomocí SI-krabičky umístěné těsně vedle průběhu. I přes pouhý 50cm dosah těchto starších krabiček byla úspěšnost zaznamenání mezičasů 99,5%.
MUDr. Zybněk Pozdíšek „nabral“ celkem 16 závodníků, kteří tak můžou své tréninkové pocity doplnit o cenná „tvrdá“ data jako zpětnou vazbu na jejich zimní základní běžecký rozvoj.
Jsme potěšeni, že u většiny vzorků došlo oproti podzimnímu testu k viditelnému posunu žádoucím směrem. Teď je na čase křivku v závěru trochu „položit“, aby se po ní snadněji lezlo k úspěchu na brzkém ME. Ostatně, individuální doporučení byla opět součástí výstupu z testu.
Následoval podvečerní přelet do Lisabonu a tříhodinová temná cesta do severních hor.


KEMP
Až na pár operativních změn v pořadí tréninků jsme jeli podle předem sepsaného [operačního plánu kempu].
Potvrdilo se, že místní terény jsou atraktivní kombinací skandinávské morfologie a pyrenejských specifik v podobě neprůchodné zelené buše. K úspěchu nestačí jen plout na vrstevnicích – zároveň je nutné stále přesně kontrolovat i zvolenou stopu tak, aby nedošlo k uváznutí. Několik takových typických situací nabídl v průběhu kempu i náš tracking.
I běžecká složka výkonu tu dostane svou poctivou porci specifické zátěže – na plotnách to sice odsýpá celkem slušně, ale mezi nimi a pod nimi to často bývá přímý souboj s přírodou, která trvá na tom, že jsme prostě v horách.
Jedním si můžete být jistí – když vám Portugalec řekne, že někde je to „trochu zarostlé“, tak to tam fakt moc nepůjde. Tmavou zelenou tu nikdo nepoužívá jen pro zvýšení kontrastu mapového díla… 😉
Ačkoliv fáze prozřetelně nebyly plánované do žádné závratné kilometráže, náročnost terénu i tak způsobila, že v mnoha případech těch 7 dní představovalo zhruba 20h kvalitní specifické zátěže, převážně v terénu s mapou v ruce.
Aby to přineslo kýžený efekt a nešlo jen o výkřik do propasti, snažili jsme se, aby většina probíhala v nižších intenzitách. Závodní formou jsme absolvovali jen dělený sprint, štaftové úseky a závěrečnou stíhačku. Samozřejmě záleží na každém, jak se dokázal tempově krotit… 😉
(1) VĚŠÁK-SBĚRÁK
Povedený model. Osahání mapy, typických bodových objektů, viditelnosti a průběžnosti. Za slunečného počasí to byl na plotnách krajinářský zážitek.
[mapa H1a]
[mapa H1b]
[mapa H2a]
[mapa H2b]
[mapa Da]
[mapa Db]









(11) volitelný NOB B
Tři mohykáni vyrazili ještě jednou vstříc temným plotnám a keřům. Opět jsme k tomu využili roznesené tratě od O-portugal.

