Reprezentace v Portugalsku

30. 3. 2018
Radek Novotný

Reprezentace OB měla na konci března více jak týdenní výcvikový tábor v Portugalsku.

headline_20180330064949

PROLOG
Úvod kempu obstaralo netrradičně kontrolní laktátové vyšetření, které jsme vinou zhoršených povětrnostních podmínek (mráz) přesunuli na poslední chvíli do atletické haly Olympu ve Stromovce.
Tam jsme našli skvělé zázemí – nejen teplo, ale i výhodnou 200m dráhu, na které lze dobře podle mezičasů kontrolovat tempo. Velký dík patří správci Olympu za flexibilní a vstřícné umožnění našeho testu i mimo standartní otvírací dobu!
Pro přesné změření „příkonu práce“ a posouzení stability provedení každého stupně nám poprvé posloužily mezičasy z bezkontaktního ražení pomocí SI-krabičky umístěné těsně vedle průběhu. I přes pouhý 50cm dosah těchto starších krabiček byla úspěšnost zaznamenání mezičasů 99,5%.
 MUDr. Zybněk Pozdíšek „nabral“ celkem 16 závodníků, kteří tak můžou své tréninkové pocity doplnit o cenná „tvrdá“ data jako zpětnou vazbu na jejich zimní základní běžecký rozvoj.
Jsme potěšeni, že u většiny vzorků došlo oproti podzimnímu testu k viditelnému posunu žádoucím směrem. Teď je na čase křivku v závěru trochu „položit“, aby se po ní snadněji lezlo k úspěchu na brzkém ME. Ostatně, individuální doporučení byla opět součástí výstupu z testu.

Následoval podvečerní přelet do Lisabonu a tříhodinová temná cesta do severních hor.


KEMP
Až na pár operativních změn v pořadí tréninků jsme jeli podle předem sepsaného [operačního plánu kempu].
Potvrdilo se, že místní terény jsou atraktivní kombinací skandinávské morfologie a pyrenejských specifik v podobě neprůchodné zelené buše. K úspěchu nestačí jen plout na vrstevnicích – zároveň je nutné stále přesně kontrolovat i zvolenou stopu tak, aby nedošlo k uváznutí. Několik takových typických situací nabídl v průběhu kempu i náš tracking.
I běžecká složka výkonu tu dostane svou poctivou porci specifické zátěže – na plotnách to sice odsýpá celkem slušně, ale mezi nimi a pod nimi to často bývá přímý souboj s přírodou, která trvá na tom, že jsme prostě v horách.
Jedním si můžete být jistí – když vám Portugalec řekne, že někde je to „trochu zarostlé“, tak to tam fakt moc nepůjde. Tmavou zelenou tu nikdo nepoužívá jen pro zvýšení kontrastu mapového díla… 😉
 Ačkoliv fáze prozřetelně nebyly plánované do žádné závratné kilometráže, náročnost terénu i tak způsobila, že v mnoha případech těch 7 dní představovalo zhruba 20h kvalitní specifické zátěže, převážně v terénu s mapou v ruce.
Aby to přineslo kýžený efekt a nešlo jen o výkřik do propasti, snažili jsme se, aby většina probíhala v nižších intenzitách. Závodní formou jsme absolvovali jen dělený sprint, štaftové úseky a závěrečnou stíhačku. Samozřejmě záleží na každém, jak se dokázal tempově krotit… 😉

(1) VĚŠÁK-SBĚRÁK
Povedený model. Osahání mapy, typických bodových objektů, viditelnosti a průběžnosti. Za slunečného počasí to byl na plotnách krajinářský zážitek.
[mapa H1a]
[mapa H1b]
[mapa H2a]
[mapa H2b]
[mapa Da]
[mapa Db]

(11) volitelný NOB B
Tři mohykáni vyrazili ještě jednou vstříc temným plotnám a keřům. Opět jsme k tomu využili roznesené tratě od O-portugal.


 


Líbí se vám článek? Sdílejte ho dále: Email Facebook LinkedIn

Další články, které by se vám mohly líbit

Zlatí parťáci

Stříbrní parťáci

Bronzoví parťáci

Mediální parťáci

Newsletter Českého orienťáku.
Orientujte se v novinkách

Novinky ze světa orientačních sportů na váš e-mail

Přihlášením k odběru vyjadřujete souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů.